Senetle Kredi

İkrazatçılar ve Faktoringler

Acil ve toplu şekilde para ihtiyaçları yaşamak hemen hemen herkesin başına gelmekte olan son derece normal bir süreç olmak ile beraber bu noktada çözüm bulabilmek için akla gelen ve en makul olan yöntem de bankalar ve onların kredi hizmetleri olmaktadır. Ancak bu yerlerin kendi şartlarına uygunluk taşımayan ya da daha net söylemek gerekir ise yeterli seviyede bir kredi notu olmayan, sicili bozuk olan ya da ismi kara listede bulunan, kredi ödeyebilecek kadar yüksek bir geliri olmayan ya mevcut olan gelirlerini belgeleyemeyen, hacizlik ya da icralık olan, başka bankalara kredi borcu olan ya da buna benzer özellikler gösteren kişilerin kredi taleplerini kati bir surette reddetmektedir. Bu aşamada milyonlarca kişi çözümsüz kalan maddi sıkıntıları ile beraber çaresiz bir şekilde kalmakta ve kendilerine borç para ya da kredi verecek yerler aramaktadırlar. İşte tam da bu noktada faktoring firmaları ve ikrazat firmaları devreye girmekte sunmakta oldukları kredi işlemleri ile fatura ve benzeri belgelere dayalı olarak bahsi geçen kredi hizmetlerini son derece yasal bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Faktoring Firmaları Nasıl Çalışır?

Belirli bir alacağa istinaden hizmet alan faktoring firmaları, müşterilerine de belirli bir iskonto karşılığında ödeme yapmaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu yani kısa adı ile BDDK’ya bağlı olarak çalışmakta olan  söz konusu bu firmaların resmi kayıtlara en uygun olan tanımı  bu şekilde olmaktadır.

İkrazatçı Firmalar Nasıl Çalışır?

İkrazat firmalarında verilmekte olan hizmet ise işlemler bir alacağa dayalı olarak yapılmaz. İkrazatçılıkta ödünç para işlemlerine bağlı olarak hesap işlemleri yapılır. Burada önemli olan aracılıktır ve ikrazatçılar bunu gerçekleştirir.

Faktoring Şirketleri  ile İkrazat Şirketlerinin Farkları Nedir?

Faktoring firmalarının ve ikrazatçı firmaların mevduat toplama hakkı yoktur. Sermaye piyasası araçlarının ihracı, bankalardan kredi kullanılması faktoring firmalarının sahip olduğu haklardır. Ancak ikrazatçıların bu imkanlardan yararlanma hakkı yoktur.

Faktoring şirketlerinin denetimi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından yapılır. İkrazatçı şirketlerin denetimi ise Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılır.

Türkiye’de Hizmet Veren Faktoring ve İkrazat Firmaları

a. HSBC Faktoring

b. Şeker Faktoring Hizmetleri

c. Lider Faktoring

ç. Alfasa Finans ve İkrazat Hizmetleri

d. Hepkon Finans ve Factoring

e. Anadolu Faktoring

f. Mert Finans ve İkrazat

g. Destek Finans ve Faktoring

h. Berg Faktoring

ı. Tuna Faktoring

i. Faktoring

j. Atak Faktoring

k. Şirinoğlu Faktoring

l. VFC Faktoring

m. Fiba Faktoring

n. İş Faktoring

o. SVG Faktoring’tir.

Tüm bunlar dışında ülkemizin hemen hemen her yerinde ikrazatçılık ve faktoring işi yapmakta olan onlarca firma mevcut olmak ile beraber bu konuda en önemli nokta kendi şartlarımıza en uygun olan yeri tespit edebilmek ve mümkün olan en rahat şartlarda mevcut olan para sıkıntımızı giderebilmektir.

 

Kategori: Banka Kredileri

Benzer Konular

Senet Kırdırma Ne Demek? Nasıl Yapılır?

Senet Kırdırma Ne Demek? Nasıl Yapılır?

Bir kimsenin ödemeye ya da yapmaya borçlu olduğu şeyi göstermek üzere imzalayıp ilgiliye verdiği belge...

Avukatlık Olanlar için Kredi

Avukatlık Olanlar için Kredi

Biz bireylerin temel ihtiyaçları haline gelen krediler artık hayatımızın tam ortasında yer almaktadır. Neredeyse kredi...

Yemek Kartlarını Nakite Çevirme KIRDIRMA

Yemek Kartlarını Nakite Çevirme KIRDIRMA

Ülkemizde hizmet vermekte olan pek çok firma ya da kurum bünyesinde milyonlarca kişi çalıştırmak ile...

Kredi Çekmek İstiyorum Diyenlere Yol Haritası, Adım Adım Anlatıyoruz

Kredi Çekmek İstiyorum Diyenlere Yol Haritası, Adım Adım Anlatıyoruz

Para sıkıntıları yaşamak hemen hemen herkesin başına gelmekte olan son derece normal bir süreç olsa...

Hemen Para Getiren Dua

Hemen Para Getiren Dua

Hayatımızın akışı içerisinde maddi sıkıntılar ile uğraşmak zorunda kalmamız pek çok kişinin başına sıklıkla gelmekte...

Yorum Yazın
Yukarı