Senetle Kredi

Senet Ödemem Vardı Günü Geçti Ne Yapmalıyım?

Ülkemizde ticari ve ekonomik sistemler dahilinde uygulanmakta olan pek çok farklı ödeme yöntemi mevcut olmak ile beraber bunlar arasında en sık tercih edileni senetle ödeme olmaktadır. Hem şahıslar hem de firmalar ve iktisadi teşebbüsler için son derece kullanışlı ve fonksiyonel olan bu seçenek elde hazır olarak nakit para bulunmayan dönemlerde vadeli olarak alışveriş yapma ya da borç alıp verme olanağı sunmaktadır. Bu aşamada hemen hemen herkesin de bildiği ve zaten de olması gerektiği üzere her senettin belirli bir vadesi ve geri ödeme günü mevcut olmaktadır. Önceden belirlenmiş olan senet üzerinde de yazmakta olan bu günde söz konusu ödemelerini gerçekleştirmek zorunda olmaktayız. Eğer siz de senet ile alışveriş yapmış ya da borç para almış ve senet ödemem vardı günü geçti ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız makalemiz size bu konuda rehber olacaktır.

Senet Ödeme Günü Kaç Gündür?

Yapmış olduğunuz harcamalar ya da almakta olduğunuz borç paralar sonucunda adınıza tanzim edilmiş olan seneti verilen tarihte ödeme olanağı bulamaz iseniz ilk aşamada alacaklı kişi tarafından  tarafınıza ikaz uyarı niteliği taşıyan ihbarlar gönderilir. Bu aşamada ihbar gelir gelmez karşı tarafla uzlaşmak için çaba göstermenizde çok büyük fayda bulunmaktadır. Hatta bu hususta size tavsiyemiz ödeme yapmadığınız için tarafınıza ihbar belgesi gelmeden önce senet ödemenizi geciktireceğinize dair karşı tarafı blgilendirmeniz ve bu durumu onlara belirtmeniz doğrultusunda olacaktır.

senet karşılığı

senet ödeme günleri

Bahsi geçmekte olan bu ihbar belgesi tarafınıza gelmiş olmasına rağmen ödeme yapmaz iseniz bu sefer tam olarak yasal süreç başlatılır ve söz konusu bu süreç sonrasında da icra aşamasına geçilir. Yapılacak olan icra süreci doğrultusunda ilk olarak maaşınızın üçte birlik kısmına haciz konulabilir. Eğer bir yerde çalışmıyorum net maaşım bile yok diyenlerdenseniz bu sizi rahatlatacak bir durum olma özelliği taşımamaktadır. Çünkü herhangi bir işe girdiğiniz ilk  anda haciz işlemi başlatılır. Hatta bu süreci daha da ileriye götürmek sureti ile hakkınız da mahkeme açarak adli ceza almanız bile söz konusu olabilir.

Senet Ödeme Günleri

Senet ödemem vardı günü geçti ne yapmalıyım diye düşünmek yerine ödeme imkânınız var ise anında ödemeniz sizin için son derece önemli olmaktadır eğer ödeme yapmak adına elinizde maddi imkan yok ise bu aşamada tavsiyemiz karşı tarafla uzlaşmaya çalışmanız ve ertelemek için ikna etmenizdir. Çünkü senet ödeme günleri hem ticari olarak hem de hukuki olarak son derece önemli günler olma özelliği taşımakta olup bu günlerin geçmesi sonucunda yazımızda da belirttiğimiz üzere hem maddi hem de manevi olarak zarara uğramamız söz konusu olmakta hatta adli bir cezai yaptırım alarak hapse girme ihtimalimiz mevcut olmaktadır.

Tüm bu bilgiler ışığında yapılması gerekenleri özetlememiz gerekir ise eğer ödeme gününde senetli borcumuzu kapatamayacağımızı düşüyor isek borçlu olduğumuz kişi ile anlaşmaya çalışmalı eğer bunu başaramıyor isek de ne yapıp edip ödememizi gerçekleştirmeliyiz.

Benzer Konular

Senet Ödeme Günleri

Senet Ödeme Günleri

Mali hayatımızın vazgeçilmez bir ögesi olan senetler hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Gerçekten de doğru...

Komisyonla Kredi Çekme 2021

Komisyonla Kredi Çekme 2021

Bankalar ile olan kredi çekme sistemleri her geçen gün daha da zorlaştıkça bankacılık ve finans...

Cep Telefonuna Senet Yapan Mağazalar

Cep Telefonuna Senet Yapan Mağazalar

Cep telefonları, insanların pek çoğunun günlük hayatlarında kullandığı, hatta pek çok kimsenin ise dokunmadan bir...

Ön Ödemesiz 30.000 TL Kredi Verilir

Ön Ödemesiz 30.000 TL Kredi Verilir

ÖN ÖDEMESİZ KREDİLER Bayram Özel Kredisi: Her bayram her ailenin asgari tutarda bir gideri oluşmaktadır....

Kredi Çıkartan Firmalar

Kredi Çıkartan Firmalar

Bankalar son zamanlarda kredi verme şartlarını iyice ağırlaştırmış olup bu nedenden dolayı da kredi çıkartan...

Yorum Yazın
Yukarı