Senetle Kredi

Senet Kırdırma Ne Demek? Nasıl Yapılır?

Bir kimsenin ödemeye ya da yapmaya borçlu olduğu şeyi göstermek üzere imzalayıp ilgiliye verdiği belge senet olarak adlandırılmaktadır. Senet üzerinde borçlu olan taraf ve alacaklı olan tarafın bilgilerinin yer aldığı sütunlar bulunmaktadır. Senet düzenlemek belli başlı hukuki ve ticari şartlara dayanmaktadır. Senet üzerinde rakamla yazılmış olan tutar,vade tarihi,düzenleme yeri,yazı ile yazılan tutar,borçlunun ve alacaklının adının yazılı olduğu yerler bulunmaktadır.

Senet düzenlenirken bu bilgilerden herhangi bir tanesi senedin üzerinde yazılı değil ise o senet geçersiz sayılmakta ve kanun önünde herhangi bir geçerliliği bulunmamaktadır. Bu nedenle senet düzenlerken dikkat edilmesi gerek hususlar bulunmaktadır. Örneğin senet üzerinde borçlu olan bireyin imzasının olması esastır. İmzasız senet ile hiç bir hak iddia edilemez ve borçlu olan kişi gayet doğal bir hakla benim böyle bir borcum yok diyerek itiraz edebilir. Öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken hususlardan biri senet üzerinde bulunan borçlu imzasıdır. Senet üzerinde yazılı olan vade de senedin tahsili açısından oldukça önem taşımaktadır. Senet vadesi geldiğinde eğer 3 gün içerisinde senet borçlu tarafından ödenmez ise banka aracılığı ile ilgili senede  noter huzurunda protesto işlemi uygulanır ve senet hukuki yollardan tahsil edilmeye açık hale getirilir. Borçlu senedi vadesinde ödemekle yükümlüdür. Ödemediği durumda başlayacak olan hukuki sürece boyun eğmiş demektir.

Vadesi Gelmeden Senet Bozurmak

Ancak bazı senet alacaklıları senet üzerinde yazmakta bulunan vadeyi beklemeden senet üzerindeki tutarı tahsil etmek istemektedir. Bu neden ile senet kırdırma adı ile anılan işlem uygulanmak üzere ilgili kurumlara verilmesidir. Senet kırdırma işlemi ile alacaklı senedin vadesini beklemeden senet üzerinde yazan tutarı gerekli ihtiyaçları nedeni ile almak istemesidir. Senet kırdırma işlemini genellikle bankalar yapmaktadır. Bankalar dışında senet kırdırma işlemini yapmak için var olan özel şirketler bulunmaktadır. Ancak senet kırdırma işleminde faiz ve iskonto açısından alacaklı olan birey ciddi tutarlarda kayıp yaşamaktadır. Elinizde bulunan senetlerden değer kaybetmemek ve zarar etmemek açısından senet üzerinde yazılı bulunan vadeyi beklemek yerinde bir davranış olacaktır. Senet kırdırma işlemini uygulayan alacaklı taraf bu işlemi yaparken uğrayacak olduğu maddi kayıpları göz önüne almalıdır.

Senet Kıran ya da Senet Bozan Bankalar

Eğer elinizde ödeme süresi gelmemiş olan ama bozdurmanız ya da başka bir tabir kırdırmanız gerekmekte olan senetler var ise bu işlemi yaptırmak amacı ile başvurabileceğimiz en güvenilir ve en kurumsal yerler bankalar olmaktadır. Ülkemizde söz konusu olan senet bozdurma işlemini yapmakta olan pek çok banka bulunmak ile beraber bunlardan bazıları aşağıdaki listede belirtildiği gibi olmaktadır;

a. Abank,

b. Aktif Bank,

c. Albaraka Türk Katılım Bankası,

ç. Akbank,

d. Burgan Bank,

e. Cıtıbank,

f. Denizbank,

g. Fibabanka,

h. Garanti Bankası,

ı. Halk Bankası,

i. HSBC Bank,

j. ICBC Bank,

k. ING Bank,

l. Kuveyt Türk Katılım Bankası,

m. Odea Bank,

n. Pozitif Bank,

o. Şekerbank,

ö. Türkiye Finans Katılım Bankası,

p. Türkiye Ekonomi Bankası,

r. QNB Finans Bank,

s. Vakıf Bankası,

ş. Vakıf Katılım Bankası,

t. Ziraat Bankası ve

y. Ziraat Katılım Bankası’dır.

Bankaya Senet Kırdırma

Bu çerçevede bilinmesi gerekmekte olan en önemli detaylardan biri bankalara elimizde mevcut olan bir senedi bozdurmak için gittiğimiz zaman senedin üstünde yazmakta olan tutarı değil de belli bir oran altını alacağımızdır. Aradaki bu fark bankanın bize sunmakta olduğu hizmete dair olarak talep ettiği tutar olmakta ve hizmet alınacak ola yere göre de farklılık göstermektedir.

Bu aşamada size tavsiyemiz yazımızda da belirtmekte olduğumuz bankaların senet bozdurma hizmetlerini tek tek araştırmak sureti ile en düşük komisyon ile işlem yapan yeri tespit etmeye çalışmanızdır. Bu  sayede hali hazırda zaten alacağınız olan bu para üzerinden mümkün olan en düşük kayıp ile tahsilat yapmanız mümkün olacaktır. Bunun için ise  bahsi geçmekte olan bankalara ait olan şubeler, ATM’ler, internet siteleri ya da yedi  gün yirmi dört saat hizmet vermekte olan çağrı merkezleri aracılığı ile bilgi edinmeniz mümkün olan şartlar arasında yer almaktadır.

Kaynak: http://www.senetlekredi.org/bankaya-senet-kirdirma-nasil-yapilir.html

 

Kategori: Banka Kredileri

Benzer Konular

Avukatlık Olanlar için Kredi

Avukatlık Olanlar için Kredi

Biz bireylerin temel ihtiyaçları haline gelen krediler artık hayatımızın tam ortasında yer almaktadır. Neredeyse kredi...

Yemek Kartlarını Nakite Çevirme KIRDIRMA

Yemek Kartlarını Nakite Çevirme KIRDIRMA

Ülkemizde hizmet vermekte olan pek çok firma ya da kurum bünyesinde milyonlarca kişi çalıştırmak ile...

Kredi Çekmek İstiyorum Diyenlere Yol Haritası, Adım Adım Anlatıyoruz

Kredi Çekmek İstiyorum Diyenlere Yol Haritası, Adım Adım Anlatıyoruz

Para sıkıntıları yaşamak hemen hemen herkesin başına gelmekte olan son derece normal bir süreç olsa...

Hemen Para Getiren Dua

Hemen Para Getiren Dua

Hayatımızın akışı içerisinde maddi sıkıntılar ile uğraşmak zorunda kalmamız pek çok kişinin başına sıklıkla gelmekte...

Kredi Notuna Göre Kredi

Kredi Notuna Göre Kredi

Bazı dönemlerde gelir gider dengemiz bozulabiliyor. Evdeki hesap bir türlü çarşıya uymaz. Saatler boyu durmaksızın çalışırsınız ama...

Yorum Yazın
Yukarı