Senetle Kredi

Taksitle altın veren kuyumcular

Şöyle bir derinlemesine düşünmek lazım bir kuyumcu taksitle neden altın verir. Hadi önceden altın kredi kartına taksitlendiriliyordu. Bu uygulama kaldırıldı kuyumculuk alışverişlerinde taksitlendirme yok artık nakit çekim, yada nakit paramızın olması gerek.

E diyelim oğlumu evlendiriyorum, kız tarafı da 10 burma bilezik, 5 metre zincir,  1 hasır kelepçe, efendime söyleyeyim 1 takım da set istedi. Ah edip vah etmenin bir anlamı var mı, ya bu gelin alınacak, ya da bizim oğlan yoldan çıkacak. Gavurun kızı daha gelmeden ocağımıza incir ağacı dikmeye niyetli.


Öneri: Senetle Altın Satan Kuyumcular


Gittik kuyumcuya  hani fiyat alalım diye, babasının kredi kartına taksitlendiririz artık dedik fakat ne mümkün öğrendik ki, artık taksit yapılmıyormuş. Aldı mı bizi bir dert bu kadar yükün altından nasıl kalkacağız biz. Kuyumcuda acıdı ya halimize biz yapmıyoruz ama şu ileride taksitle verenler olduğunu duymuştum dedi. Neyse bizim herifle gittik dediği tarafa doğru kuyumcuların camlarında yazıyor taksitle altın verilir diye hemen daldık içeri. Bizdeki sevinci sormayın gitsin. Bilezik soruyoruz yok,  set soruyoruz yok adı kuyumcu ama vitrinde de, içeride de doğru dürüst altın yok.

 

Dedik öbür kuyumculara gidip bakalım. Bizim peşin paramız yok taksitle alacaktık diye. Gerek yok diğerlerine gitmenize biz hallederiz dedi. Nasıl olacak merak ettik, sordu bize eviniz arsanız var mı diye, oturduğumuz ev kendimizin, bey amca nerede çalışıyor postanede çalışıyor emekliliği doldu ya şu oğlanı evlendirelim borcunu harcını ödeyelim sonra emekli olacak. Tamam o zaman ben size para vereceğim gidip altınınızı alın bana da düğünden sonra bir kaç taksitte ödersiniz dedi. Şaştık kaldık nasıl olacak diye. Size 10.000.-  lira vere ceğim 1 ay sonra 12.500.- lira olarak geri ödersiniz demezmi e 1 ay sonra nasıl ödeyeceğiz gücümüz yok taksitle alacaktık biz dedik o zaman 3 ayda 5.000.- lira dedi. Eder 15 bin lira merakımızdan sorduk.

Senetle Altın Alan Varmı?

Peki nasıl olacak diye işte senet yapacaklarmış falanda filanda koştura koştura çıktık dükkandan. Öyle taksitle altın veriyoruz dedikleri falan yalanmış bildiğin tefecilik yapıyor ya bunlar. Şükür biz kredi çekebiliyoruz da işimizi halledeceğiz. Ne hale gelmiş memleket.

Evet yine geldik kuyumculuk kisvesi adı altında tefecilik yapanlara, teminat yoksa para vermezler, verdikleri paranın faizini çok yüksek alırlar. Senet yapmadan parayı vermedikleri gibi boş senet imzalatma gibi huyları da çoktur.  O yüzden siz siz olun bu tür kişilere hiç bulaşmayın.

Kategori: Senetle Altın

Yorum Yazın
Yukarı