Senetle Kredi

Senet Ödeme Günleri

Mali hayatımızın vazgeçilmez bir ögesi olan senetler hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Gerçekten de doğru bir senet nasıl düzenlenir, senedin yanlışlığı durumunda ödeme tarihlerinde ne gibi sorunlar olur, bunları biliyor musunuz? Eğer yeterli bir bilgiye sahip değilseniz, yazımızın devamında tüm bu sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Öncelikle bilindiği gibi senetlerin üzerinde yer alması gereken belli bilgiler vardır. Bu bilgiler; borçlu kişinin adı ve soyadı, borç tutarı, borcun ödeneceği gün, ay ve yıl ve son olarak da borçlunun imzası. Bu bilgiler içerisinde şüphesiz en önemlisi senet ödeme tarihleridir.

Nasıl ki borcun tutarı, toplam ödemenin bölündüğü ay sayısı ya da her taksitin ayrı ayrı tutarı taraflarca belirlenebiliyorsa senetlerin ödeme günleri de taraflar arasında belirlenmektedir. Dolayısıyla senet ile borçlanacaksanız ilk dikkat etmeniz gereken şey, senede işlettiğiniz ödeme tarihi sizin maaş zamanınıza yakın mı ve o gün hafta içi mi? Bu hususlara dikkat ederek senet ödeme tarihinizi belirleyebilirsiniz.

Senet Ne Zaman Ödenir?

Senet ödeme tarihinizi en avantajlı şekilde belirledikten sonra sıra gelir ödemelere. Ödemelerinizi borcunuz bitene dek her ay senet üzerinde yazılı olan tarihlerde yapmalısınız. Yani senedinizin üzerinde yazılı bulunan tarih senedinizin vadesine denk gelmektedir.Vadesini geciktireceğinizi fark ettiğiniz an senet kırdırma yapabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi senet vadesinin hafta içine denk gelip gelmemesi önem arz etmektedir. Zira senetlerin ödeme günleri iş günleri içerisinde olmalıdır. Tabii ödenmeyen senetler için hukuki yollara başvurmanız için de yine iş günlerini takip etmelisiniz.

senet ödeme günleri

senet ödeme günleri

Eğer bir senet vaktinde ödenmediyse, vadenin bittiği günün ardından gelen iki iş günü sonunda borçlu hakkında hukuki yollara başvurulabilir. Bu durumda bir senedin ödeme günü hafta sonuna denk geliyorsa, ödeme tarihi ilk iş günü olan Pazartesi gününe ertelenecektir. Bu durumda yasal takip başlatabilmek için gerekli süre olan iki gün de Çarşamba günü dolacaktır. Haliyle alıcı kişi Cumartesi günü ödenmesi gereken bir borç için ancak Perşembe günü hukuki yollara başvurabilecektir. Böyle bir vakit kaybı yaşamak istemiyorsanız, belirttiğimiz hususları göz önünde bulundurarak senetlerinizi hazırlamanız gerekmektedir.

Kaynak: http://www.senetlekredi.org/senet-odeme-gunleri.html

Benzer Konular

Komisyonla Kredi Çekme 2021

Komisyonla Kredi Çekme 2021

Bankalar ile olan kredi çekme sistemleri her geçen gün daha da zorlaştıkça bankacılık ve finans...

Cep Telefonuna Senet Yapan Mağazalar

Cep Telefonuna Senet Yapan Mağazalar

Cep telefonları, insanların pek çoğunun günlük hayatlarında kullandığı, hatta pek çok kimsenin ise dokunmadan bir...

Ön Ödemesiz 30.000 TL Kredi Verilir

Ön Ödemesiz 30.000 TL Kredi Verilir

ÖN ÖDEMESİZ KREDİLER Bayram Özel Kredisi: Her bayram her ailenin asgari tutarda bir gideri oluşmaktadır....

Kredi Çıkartan Firmalar

Kredi Çıkartan Firmalar

Bankalar son zamanlarda kredi verme şartlarını iyice ağırlaştırmış olup bu nedenden dolayı da kredi çıkartan...

Borç Para Veriyorum

Borç Para Veriyorum

Acil olarak giderilmesi gereken ihtiyaçlarınız varsa, ödemeniz gereken borçlar sizleri bunaltıyorsa, toplu olarak para bulmanız...

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. Recep dedi ki:

    Acil nakit e ihtiyacim var yardımcı olurmusunuz

Yorum Yazın
Yukarı