Senetle Kredi

Senetsiz Verilen Borç Nasıl Geri Alınır?

Borç alıp vermek hayatın rutin akışı içerisinde sıradan bir işlem olmakla beraber ciddi boyutlarda borç para verileceği zaman bu işlemi hukuki bir zemine oturtmak paramızı geri tahsil edebilmek adına önemli bir konu olmaktadır. Bu noktada borç verdiğimize dair bizim için delil oluşturacak en önemli şey senet uygulaması olmakla beraber senetsiz verilen borcu geri almak kimi zaman oldukça zor hatta bazen imkansız olmaktadır. Bu konu ile alakalı olarak yüksek tutarlardaki paraları senet almaksızın borç veren kişilerin oldukça zor durumlarda kalarak senetsiz verilen borç nasıl geri alınır diye çözüm yolu aradıklarını söylemek mümkün olmaktadır. Bu durum son derece zor ve sıkıntılı bir süreç olmakla beraber her zaman işimizi yasal süreçlere uygun olarak yapmak bizim için avantaj sağlayacaktır.

Ancak güvendiği kişilere yüksek tutarlarda borç paralar vererek senet yapmaksızın ödemelerini bekleyen pek çok kişinin oldukça ciddi boyutta sıkıntılar yaşadığı da bilinen bir gerçek olmaktadır.

Senetsiz Alacakları Tahsil Etme

Bu konuda yaşanmakta olan problemlere çözüm olabilecek yol ve yöntemlerden bazıları şunlardır;

  1. Hukuki Bir Süreç Başlatmak

Vermiş olduğumuz borcu tahsil edemediğimiz yapabileceğimiz şeylerden biri söz konusu kişiyi mahkemeye vererek paramızı bu yöntem ile alma işlemi bulunmaktadır. Ancak elimizde borç para verdiğimize dair herhangi bir delil ya da evrak bulunmadığı için yapacağımız hukuki başvurunun olumlu bir şekilde sonuçlanacağına dair çok da ümitli olamamaktayız. Delil olarak borç para verdiğimizi bilen bir kişinin sözlü ifadesini sunmuş olsak bile bu durum haklılığımızı kanıtlamak için yeterli bir delil olma özelliği taşımayacaktır. Bu yüzden mahkeme sürecine çok da bel bağlamamız bizim açımızdan en iyisi olacaktır.

  1. Borç Verdiğimiz Kişiyi İkna Etmeye Çalışmak

Bu durumu da pek fazla çözüm odaklı görmek ne yazık ki mümkün olmamakla beraber, alacağımız olan kişiyi isterse borcu taksit yapacağımızı söyleyerek ya da şu anda ödemek zorunda olmadığını senet yaptıktan sonra istediği zaman  ödeyebileceğini söyleyerek ikna etmeye çalışabiliriz.

Benzer Konular

Senet Ödeme Günleri

Senet Ödeme Günleri

Mali hayatımızın vazgeçilmez bir ögesi olan senetler hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Gerçekten de doğru...

Komisyonla Kredi Çekme 2021

Komisyonla Kredi Çekme 2021

Bankalar ile olan kredi çekme sistemleri her geçen gün daha da zorlaştıkça bankacılık ve finans...

Cep Telefonuna Senet Yapan Mağazalar

Cep Telefonuna Senet Yapan Mağazalar

Cep telefonları, insanların pek çoğunun günlük hayatlarında kullandığı, hatta pek çok kimsenin ise dokunmadan bir...

Ön Ödemesiz 30.000 TL Kredi Verilir

Ön Ödemesiz 30.000 TL Kredi Verilir

ÖN ÖDEMESİZ KREDİLER Bayram Özel Kredisi: Her bayram her ailenin asgari tutarda bir gideri oluşmaktadır....

Kredi Çıkartan Firmalar

Kredi Çıkartan Firmalar

Bankalar son zamanlarda kredi verme şartlarını iyice ağırlaştırmış olup bu nedenden dolayı da kredi çıkartan...

Yorum Yazın
Yukarı